sierpnia 18, 2017

Wyjątkowe książki

Poniżej chciałabym przedstawić listę naprawdę wyjątkowych książek, które zapadły mi głęboko w serce i pamięć. Chociaż czytałam je dawno temu, to nadal wzbudzają we mnie całą gamę uczuć od szczęścia do łez. Są to książki, do których wielokrotnie wracam i zawsze będę wracać w przyszłości. Kolejność jest przypadkowa. Wszystkie mają u mnie pierwsze miejsce.


1. GWIAZD NASZYCH WINA
Życie Hazel Grace Lancester nie przypomina życia typowej nastolatki. Niekończące się wizyty w szpitalach, tomografie, przyjmowanie i testowanie nowych leków, problemy z oddychaniem oraz zawsze nieodłączny element: ciągła niepewność i niepokój co będzie za godzinę. Dziewczyna choruje na nowotwór tarczycy z przerzutami do płuc, dlatego nie może rozstawać się ze swoją butlą tlenową, a także nie jest w stanie sprawnie się poruszać; każde schody czy zbyt długa wędrówka to dla niej wielkie wyzwanie. Pewnego dnia, na spotkaniu grupy wsparcia dla chorych nastolatków, poznaje Augustusa, niewiele starszego od siebie chłopaka. Między nastolatkami szybko zawiązuje się nić porozumienia, która z czasem przeradza się w silną więź, nie mającą nic wspólnego z dziecięcym zauroczeniem.

2. ZANIM SIĘ POJAWIŁEŚ
Will, biznesmen, wielki podróżnik, fan sportów ekstremalnych i motocyklów, jest zmuszony porzucić swoje wspaniałe i bogate życie na skutek tragicznego wypadku i zaakceptować teraźniejszość oznaczającą wózek inwalidzki i całkowite uzależnienie od innych ludzi. Jest to dla niego niemal niewykonalne gdyż nie potrafi przestawić się i odnaleźć żadnej radości w życiu, przez co staje się zgorzkniałym, milczącym i nie dającym nikomu zbliżyć się do siebie, człowiekiem. Lou, która w swoim życiu zna dokładnie każdy kąt i żyje według utartego schematu, nie tęskniąc za wielkim światem i przygodami, nagle traci swoją ukochaną pracę w kawiarni i za pomocą pośredniaka trafia do Granta House gdzie musi wczuć się w rolę opiekunki i towarzyszki w codziennym dniu sparaliżowanego mężczyzny. Czy uda jej się dotrzeć do mężczyzny i sprawić, że znowu otworzy się na świat i znowu odnajdzie w życiu pozytywne strony? i czy przede wszystkim uda jej się go powstrzymać przed podjęciem straszliwej decyzji?
MOJA RECENZJA


3. ZŁODZIEJKA KSIĄŻEK
Druga wojna światowa. Hitler dąży do zdobycia całkowitej władzy. Dziesięcioletnia Liesel Meminger, wraz ze swoją matką i młodszym bratem znajduje się w pociągu mknącym po zaśnieżonych torach wprost do Monachium, gdzie wraz z bratem zostanie oddelegowana do nowego miejsca zamieszkania. Dziewczynka musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji i panujących zasad w rodzinie Hubermannów, lecz czas pokaże, że w przybranym ojcu Hansie znajdzie wiernego przyjaciela, na którego może liczyć w trudnych chwilach. Molching skrywa także w swoim wnętrzu wiele ciekawych osobowości, które przyjdzie jej poznać, w tym najlepszego przyjaciela Rudy'ego Steinera. Jak potoczy się życie Liesel po przyjeździe na Himmelstrasse? Jak wiele książek uda jej się ukraść z biblioteki burmistrza? Jakie relacje połączą ją z Żydem, którego Hubermannowie postanowią ukrywać w swojej piwnicy?
MOJA RECENZJA4. SŁOWIK
Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać i doświadczenie. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności. Vianne, opuszczona przez zmobilizowanego męża pozostaje w domu wraz ze swoją ośmioletnią córką, wkrótce jednak się okazuje, że dołączy do nich ktoś jeszcze. Nieproszony gość, którego nikt się nie spodziewa. Isabelle tymczasem włącza się do ruchu oporu, nie bacząc na niebezpieczeństwa i karę śmierci, jeżeli jej sabotażowe działania wyjdą na jaw. Fascynująca opowieść o kobietach, które znalazły w sobie siłę, aby walczyć o niepodległość kraju, o własną niezależność i przyszłość dzieci.

5. ŚWIATŁO MIĘDZY OCEANAMI
Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, jako jeden z niewielu ocalałych żołnierzy, razem z sercem przepełnionym cierpieniem, niesprawiedliwością i poczuciem żalu powraca po wojnie do kraju. Wkrótce dowiaduje się o wolnej posadzie latarnika na wyspie Janus Rock. Razem ze swoją świeżo poślubioną żoną Isabel przenoszą się na bezludną wyspę, gdzie pragną ułożyć wspólne życie. Dziewczyna, zakochana i zapatrzona w swojego męża z wielką nadzieją patrzy w przyszłość, a pustelnicze życie na łonie natury, z dala od miasta i zgiełku nie stanowi dla niej problemu. Sielanka trwa jednak do czasu, kiedy okazuje się, że Isabel jest niepłodna i nigdy nie będzie mogła mieć dzieci. Los nie jest jednak obojętny na ich cierpienie. Któregoś dnia fale wyrzucają na brzeg wyspy Janus Rock tajemniczą łódkę, z którego wydobywa się nieukojony, przerażony płacz noworodka, pozbawionego opieki.
MOJA RECENZJA6. PRAWO MOJŻESZA
Mojżesz już od urodzenia jest przez wszystkich odrzucany, pogardzany i lekceważony. Budzi postrach swoim osobliwym i ekscentrycznym zachowaniem, egzotyczną, ciemną urodą jak i niezrozumiałym, acz zachwycającym talentem, przez co dorasta w samotności i sieroctwie. Odgradza się od świata barierą nie pozwalając sobie na żadne uczucia, emocje, przywiązania i słabości. Jako dziecko cracku ma ze sobą poważne kłopoty; jest pogubiony, niespokojny, wyalienowany i wciąż nieobecny. Jedyną osobą, która ma na niego jakikolwiek wpływ jest jego babka, mieszkająca w Levan, która wkrótce postanawia się nim zaopiekować. W małym górskim miasteczku surowe zasady Mojżesza zostają poddane nieoczekiwanie ciężej próbie. Poznaje tam Georgię, wesołą i upartą młodą dziewczynę, która za cel obiera sobie zburzenie jego wszystkich murów, wytrwale budowanych od najmłodszych lat i dostanie się do jego wulkanicznego, burzliwego i nieprzeniknionego wnętrza. Nie tylko po to aby odkryć jego skrywany przed światem mroczny sekret...
MOJA RECENZJA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Blog o książkach , Blogger